Gabloty ekspozycyjne - jak wybrać?

Gabloty ekspozycyjne - jak wybrać?

Najlepszym sposobem na wyeksponowanie treści w miejscach publicznych, bez względu na to czy jest to wewnątrz, czy na zewnątrz budynku, jest umieszczenie materiałów w gablocie. Gabloty ekspozycyjne nie tylko wyglądają estetycznie, ale także zapewniają wystarczającą ochronę wywieszonych dokumentów. Dodatkowo, możliwość dobrania środka w postaci tablicy korkowej lub tekstylnej zapewnia dużą elastyczność i wygodę użytkowania.

Godnymi polecenia są gabloty ekspozycyjne firmy Vitincom. Producent ma w swojej ofercie szeroki wachlarz, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, gablot różniących się wieloma cechami, dlatego każdy będzie mógł znaleźć witrynę idealnie pasującą do swoich potrzeb. Warto też brać pod uwagę inne zalety takie jak:

  • "blokada bezpieczeństwa", odporna na manipulacje, z zapadką niewidoczną z zewnątrz
  • eksponowana powierzchnia widoczna w 100%, dzięki temu, że zamek umieszczony jest w ramie aluminiowej, zamiast na szkle
  • łatwość użycia: aby otworzyć należy nacisnąć drzwi (drzwi otwierane na bok)
  • w razie zniszczenia drzwi, można je łatwo wymienić bez użycia narzędzi, a także bez zdejmowania gabloty
  • uszczelnienie wykonane z elastomeru z otworami zapobiegającymi kondensacji pary wodnej

gabloty media


Gabloty ekspozycyjne Vitincom
można również wyposażyć w opcjonalne stojaki i oświetlenie (nie wszystkie modele). Trzeba zaznaczyć, że prócz wysokiej jakości w przypadku tego producenta, możemy również liczyć na niską cenę.

Przed podjęciem decyzji o zakupie, trzeba odpowiedzieć sobie na parę pytań, które pozwolą zawęzić krąg poszukiwanych. Wątpliwości powinien rozwiać poniższy poradnik.

Czy gablota ma być zawieszona wewnątrz czy na zewnątrz budynku? Podstawowa kwestia: czy gablota będzie w środku czy pod gołym niebem. Nie ma gablot spełniających oba te warunki. Najcieńsze witryny wewnętrzne mają tylko 30mm grubości i nie są odporne na działanie czynników pogodowych. Z kolei gabloty zewnętrzne to grube nawet na 15cm ramy nie nadające się do powieszenia w wąskim korytarzach.

Do użytku wewnętrznego polecamy gabloty z rodziny Reference, natomiast na zewnątrz modele Classique.


gablota zewnętrzna

Szkło bezpieczne czy pleksi? Gabloty informacyjne Vitincom w większości przypadków mogą być wyposażone w szyby ze szkła bezpiecznego lub z tworzywa pleksi odpornego na uderzenia. Ze względu na miejsce montażu gabloty zaleca się używanie szkła bezpiecznego w gablotach wewnętrznych, a na zewnątrz pleksi. Przemawiają za tym względy praktyczne. W środku budynków, warto zadbać o bezpieczeństwo osób tam przebywających i zabezpieczyć je zarówno przed obrażeniami jak i niepotrzebnym bałaganem w momencie zbicia takiej szyby. Z kolei na zewnątrz, gdzie zagrożeniem mogą być nie tylko pomysłowi przechodnie, ale gdzie również operuje światło słoneczne, dużo lepszym wyborem będzie pleksi. Jest to materiał bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także dzięki swojej odporności na działanie ultrafioletu, zapobiega żółknięciu materiału.

 

Rama anodowana czy malowana? Prawie wszystkie gabloty informacyjne Vitincom mają do wyboru ramy anodowane lub malowane. Wykończenie anodowane srebrne nadaje nowoczesny i modernistyczny, bardziej techniczny, wygląd. Natomiast jeśli chodzi o malowanie to do wyboru są (w zależności od gabloty) następujące kolory: czerwony, zielony, niebieski, biały, czarny i brązowy. Jest to oczywiście przydatne w momencie, gdy wystrój czy status instytucji wymaga użycia konkretnej barwy. Poza tym w gruncie rzeczy wykończenie jest kwestią gustu, a o nim się nie dyskutuje. Jedna uwaga odnośnie ceny: ramy malowane są odrobinę droższe.

rama gabloty

Opcjonalne słupki. W momencie, gdy nie ma miejsca na zawieszenie gablot lub też chcemy zaprezentować je czasowo w innej lokalizacji (np. wystawa) możemy posłużyć się opcjonalnymi słupkami i na nich zawiesić naszą gablotę. Dodatkowo decydują się na model dwustronny zyskujemy 2 razy większą powierzchnię wystawienniczą nie zwiększając jednocześnie wielkości samego stanowiska. Jest to też bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku rozwiązań zewnętrznych, bo pozwala umieścić gablotę praktycznie wszędzie.

 

Gabloty, do których można dobrać słupki, to modele Tradition, Classique, 1000, 2000 i 3000.

gablota zewnętrzna
Oświetlenie. Gdy zachodzi potrzeba, aby gablota była podświetlona, nie ma najmniejszego problemu z instalacją takowego dodatku. Miejsce wyjścia kabli nie jest fabrycznie ustalone, co ułatwia pracę i zwiększa elastyczność instalatorowi. Gabloty można wyposażyć w "zestawy oświetleniowe" dobrane do wielkości witryny. Domyślnie wiszą one na górze, ale można też zamontować drugi zestaw, na dole, dla spotęgowania efektu. Oświetlenie jest z wiadomych przyczyn domeną gablot zewnętrznych. Jest to oczywiście opcja dodatkowo płatna.


gablota zewnętrzna

 

Gabloty, do których można zamontować oświetlenie, to modele 3000, 2000, 1000 i Classique.

Głębokość gabloty. Tutaj nie ma reguły. Są oczywiście wytyczne, które mówią, że jeśli zależy nam na przekazywaniu informacji to powinniśmy wybrać gablotkę płytką. Im grubsza, tym większe wrażenie wywrze eksponowany element na obserwatorze. Oczywiście nie ma absolutnie żadnego przymusu żeby sztywno trzymać się tych reguł. Sztuka kompromisu w przypadku wyboru gabloty jest dość łatwa do opanowania.

 

Najcieńsze (30mm) są gabloty z serii Reference, natomiast najwięcej (150mm) gabloty 3000.

 

gabloty reference

 

Dostępne formaty. W zależności od tego ile mamy dostępnego miejsca i jak dużo materiałów chcemy wyeksponować do wyboru mam wiele rozmiarów. Poczynając już od 4xA4 (4 strony formatu A4) a kończąc na 30 stronach wywieszonych w gablocie. Tak duża rozpiętość pozwala na dobranie wielkości do indywidualnych potrzeb i maksymalnie wykorzystać powierzchnię roboczą.

 

Przykładem pojemnej gabloty jest dwudrzwiowy model 1000 mieszczący 30 arkuszy A4.Zamykane witryny na ogłoszenia, czyli gabloty informacyjne, są niezastąpione gdy chcemy wyeksponować ważne obwieszczenia, które wymagają szczególnego wyróżnienia lub dodatkowej ochrony. Dzięki zamknięciu na kluczyk lub zamek imbusowy zabezpieczają ogłoszenia przed niepowołanymi użytkownikami; a także przed warunkami atmosferycznymi – w przypadku gabloty wodoodpornej.

Ważne dokumenty lub ogłoszenia stałe, takie jak certyfikaty ubezpieczeniowe i procedury pracownicze, wymagają szczególnego wyróżnienia i dodatkowej ochrony. Gabloty NOBO zaprojektowano tak, aby były widoczne, trwałe i bezpieczne. Umieszczone w nich ważne wiadomości rzucają się w oczy, a przy tym są w pełni zabezpieczone dzięki specjalnemu szkłu i bezpiecznym zamkom. Nasze gabloty są dostępne w różnych stylach, kolorach i rozmiarach, a niektóre modele są wodoodporne, dzięki czemu można używać ich na zewnątrz. Gabloty ogłoszeniowe z przesuwanymi drzwiami. Do powieszenia wewnątrz budynku, wszędzie tam gdzie nie ma miejsca na otwieranie gablot ze standardowymi drzwiami, o dużej powierzchni wewnętrznej do wywieszania plakatów, informacji o wyjątkowo dużym formacie. Przesuwne na boki szklane drzwi z bezpiecznego szkła o grubości 4mm. Nowoczesny system montażu zapewnia szybkie i bezpieczne powieszenie gabloty na ścianie. Płaskie krawędzie boczne pozwalają na umieszczanie gablot blisko siebie. Większa głębokość gabloty umożliwia użycie większych magnesów lub pinezek. W komplecie z 2 kluczami i zestawem do montażu na ścianie. Do wyboru z dwoma powierzchniami wewnętrznymi: suchościeralno-magnetyczną lub korkową. Do powieszenia wewnątrz budynku, wszędzie tam gdzie nie ma miejsca na otwieranie gablot ze standardowymi drzwiami, o dużej powierzchni wewnętrznej do wywieszania plakatów, informacji o wyjątkowo dużym formacie. Przesuwne na boki szklane drzwi z bezpiecznego szkła o grubości 4mm. Nowoczesny system montażu zapewnia szybkie i bezpieczne powieszenie gabloty na ścianie. Płaskie krawędzie boczne pozwalają na umieszczanie gablot blisko siebie. Większa głębokość gabloty umożliwia użycie większych magnesów lub pinezek. W komplecie z 2 kluczami i zestawem do montażu na ścianie. Do wyboru z dwoma powierzchniami wewnętrznymi: suchościeralno-magnetyczną lub korkową.

Gablota Nobo Visual Insert – nowoczesna, aluminiowa, zaokrąglone krawędzie z prostym mocowaniem. Doskonała dla biur, zakładów przemysłowych i obiektów sportowych, przystosowane do dłuższej prezentacji dokumentów.

W ofercie posiadamy wiele różnych rodzajów gablot - gabloty ekspozycyjne podświetlane i nie podświetlane, gabloty dwudrzwiowe, gabloty klasyczne, gabloty informacyjne wewnętrzne, gabloty prezentacyjne, gabloty z przesuwanymi drzwiami, metalowa konstrukcja ekspozycyjna, gabloty Pacific, gabloty tekstylne, gabloty szkolne, gabloty szklane, gabloty aluminiowe, gabloty wystawowe.